Akkök Holding’in kimya sektöründe faaliyet gösteren şirketleri Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., DowAksa İleri Kompozit Malzemeler Sanayi Ltd. Şti. ve Akkim Kimya Sanayii A.Ş.’dir. Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş., 1968 yılında Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere Yalova’da kurulmuş ve 1971 yılında 5 bin ton/yıl kapasitesi ile üretime başlamıştır. Aksa, bugün 330 bin ton/yıl üretim kapasitesi ile "Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi"dir.

Yeni ürünler geliştirme stratejisi kapsamında gerçekleştirdiği karbon elyaf yatırımıyla 2009 yılında karbon elyaf pazarına giren Aksa, 2012 yılında The Dow Chemical Company’nin iştiraki Dow Europe Holding B.V. ile %50’lik eşit hisseye dayalı ortak girişim DowAksa’yı kurmuştur.

31 Aralık 2013 tarihi itibarıyla ise Ağustos 2013’ten bu yana %100 iştiraki konumunda olan Ak-Tops Tekstil Sanayi A.Ş.’yi tüm aktif ve pasifleri ile devralmış ve iki şirket Aksa çatısı altında birleşmiştir. Aksa, bu birleşmeyle dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi olarak sektöründeki konumunu daha da güçlendirmeyi hedeflemektedir. Türkiye’nin öncü kimyasal madde üreticisi Akkim Kimya A.Ş., Yalova ve Çerkezköy'de yaklaşık 350 bin metrekarelik bir alana kurulu, yüksek teknolojiye sahip üretim tesisinde; uluslararası pazarın kalite onayını almış inorganik, organik kimyasallar, tekstil yardımcı maddeleri, kâğıt ve su kimyasalları, çimento öğütme, beton katkı ve yapı kimyasalları ile kişisel bakım ve temizlik sektörüne yönelik kimyasallar üretmektedir. Şirket, yıllık 600 bin tonluk üretim kapasitesine sahiptir.

Akkim Kimya, 2014 yılında önemli bir yatırım gerçekleştirmiş ve dünyanın en büyük emaye ve seramik frit üreticilerinden biri olan Gizem Frit şirketini satın alarak yeni bir pazara girmiştir. Şirket, bu satın alma ile pazar payını artırarak, başarı grafiğini üst seviyelere taşımayı hedeflemektedir.

Sektörler