Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş.

Dünyanın en büyük, Türkiye’nin tek akrilik elyaf üreticisi

1968 yılında Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere Yalova’da kurulan Aksa Akrilik, 1971 yılında 5000 ton/yıl kapasiteyle üretime başlamıştır. Operasyonel mükemmeliyeti en yüksek düzeye taşımak amacı ile teknolojiye yatırım yapmak ve akrilik elyaf için sürdürülebilir, kârlı, yeni kullanım alanları yaratmak vizyonuyla yola çıkan Aksa, yıllar içerisinde gerçekleştirilen yeni teknoloji ve modernizasyon yatırımlarıyla bugün 5 kıtada, 50’den fazla ülkede 300’e yakın müşterisi bulunan bir dünya devidir. 1.200’den fazla çalışana sahip olan Aksa, 502 bin m 2 ’lik alanı ve 330.000 ton/yıl kapasitesi ile de dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisidir.

Üretimdeki başarısının yanı sıra, uyguladığı yönetim sistemleri, çevre uygulamaları ve sosyal sorumluluk projeleriyle de sektöründe öncü olan Aksa, geniş ürün gamı sayesinde, çeşitli alanlara tekstil ve teknik tekstil hammaddesi tedarik etmektedir. 50 yıla varan tecrübesi ve müşteri odaklı yaklaşımıyla yeni ve özel ürün portföyünü her geçen yıl artıran ve tekstil elyafların haricinde, 2001 yılında outdoor elyaf üretimine başlayan Aksa, flock tow, homopolimer, filament iplik ve güç tutuşur elyaf ürünleriyle de teknik elyaflardaki iddiasını her geçen gün artırmaktadır.
Aksa Akrilik, 2009 yılında teknolojik altyapısını geliştirerek, 21. yüzyılın en önemli hammaddelerinden biri sayılan karbon elyaf üretimini hayata geçirmiştir.

Aksa Akrilik, 2019 yılında, Borsa İstanbul Yönetim Endeksi’nde yer alan 49 şirket arasındaki puanını 9,70’ten 9,72’ye çıkartarak Türkiye’nin en kurumsal şirketleri arasındaki yerini pekiştirmiştir.

Kurulduğu günden bu yana tüm faaliyetlerini kaynakların verimli kullanımı ve çevreye saygılı olma ilkesiyle hayata geçiren Aksa Akrilik, 56 şirketin yer aldığı BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ne dahil olmuştur. Orta ve uzun vadeli stratejisini dünyadaki trendler ve sürdürülebilir büyüme ilkeleri çerçevesinde oluşturan Aksa, bu endeksle birlikte küresel ısınmadan, sağlığa, istihdamdan su kaynaklarına kadar Türkiye ve dünya için önemli konulara yaklaşımını ortaya koymaktadır.

Aksa Akrilik, yürüttüğü Ar-Ge faaliyetleri ile elde ettiği özgün teknoloji bilgisiyle, akrilik elyaf için yeni iş alanları oluşturmaya ve yeni ürünler geliştirmeye yönelik çalışmalarını sürdürmektedir. 2019 yılında güç tutuşma özelliğine sahip olan modakrilik ürünümüz Armora ile Amerika, Uzak Doğu ve Avrupa pazarlarında partnerlikler kurulmuş ve pazarda dop boyalı ürün ile fark yaratılmıştır.

Önemli gelişmelerden bir diğeri de Filament ipliğimiz Acrylusion ile Amerika’da dış mekan ürünlerde çok tanınan Sunbrella ve HRI Rugs markalarıyla yapılan işbirliğiydi. Sunbrella ile öncelikli olarak Amerika pazarında, sonrasında da dünya genelinde satışa başlanması planlanan, hem iç hem de dış mekanda kullanılabilecek Acrylusion ile üretilen halıların, 2019 yılı Eylül ayında, High Point/Amerika Show’da lansmanı yapılmıştır.

Sektörler