Akiş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Akkök Holding bünyesinde 2005 yılında kurulan Akiş GYO, holdingin stratejik iş alanları arasında konumlandırdığı gayrimenkul sektöründeki deneyim ve uzmanlığını farklı projelerde değerlendirmek amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.

Akiş GYO, Sermaye Piyasası Kurulu’na yaptığı başvuruyla 18 Mayıs 2012 tarihinde Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı unvanını almış, 9 Ocak 2013 tarihinde Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır. Akiş GYO, “Her işimizin temelinde mutluluğunuz var” ilkesiyle gayrimenkul sektöründe kalitesi ile farklılaşan projeleri hayata geçirmeyi hedefler.

Akiş GYO, 2011 yılında açılan Akbatı’nın yakaladığı önemli başarı sonrası, hissedarı olduğu Akasya’nın 2014 yılında tamamlanması ile önemli bir projeye daha imza atmıştır. 2017 yılında SAF GYO ile birleşen Akiş GYO, bu birleşme ile birlikte gayrimenkul sektöründeki yerini bir kat daha sağlamlaştırmıştır.

Türkiye’deki gayrimenkul yatırım ortaklıkları arasında bir ilki gerçekleştirerek, alışveriş merkezi yatırımlarına alternatif bir yaklaşımla cadde mağazacılığına yönelen Akiş GYO, Bağdat Caddesi’nde ilk işbirliğini 2017 yılında Beymen ile gerçekleştirdikten sonra, 2020 yılında Akapartman Suadiye projesini de operasyonel hale getirmiş, satış ve kiralama işlemlerinin büyük bölümünü tamamlamıştır. Akiş GYO aynı bölgede yer alan Erenköy ve Caddebostan projelerinin de tamamlanmasıyla nitelikli ve yüksek kira gelirli portföyünü çeşitlendirecektir.

Doğru zamanda, doğru lokasyonda, yeni trendler yaratan projeleriyle kısa sürede sektörün en önemli aktörlerinden biri konumuna gelen Akiş GYO, sürekli değişim içinde bulunan sektör eğilimlerini ve sosyo-ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek gayrimenkul sektöründe fark yaratacak projelere imza atmaya devam edecektir.

Akiş’in Yürüttüğü Güncel Projeler

Akbatı

Akiş GYO’nun %100’üne sahip olduğu Akbatı Projesi, İstanbul Esenyurt’ta yaklaşık 250 Milyon ABD doları yatırım yapılarak gerçekleştirilmiştir.

Akbatı, alışveriş merkezi ve rezidanslarıyla kalite ve konfor anlayışını en üst seviyelere taşıyacak bir yaşam merkezi olarak tasarlanmıştır. Toplam 242.000 m² inşaat alanına sahip Akbatı Alışveriş Merkezi’nde 65.496 m² net kiralanabilir alan içinde 200’e yakın mağaza, 9 sinema salonu, dünya mutfaklarını buluşturan restoranlar, çocuk oyun/eğitim alanları ve ayrıca Festival Park yer alır. Akbatı’nın en önemli geçiş noktalarından biri olan Restoranlar Meydanı ise üst düzey markalar arasından seçilmiş şık kafe ve restoranlarıyla önemli bir buluşma noktası olmuştur.

2019 yılında açılışının sekizinci yılını kutlayan Akbatı, bu süre içinde sektörünün önde gelen ulusal ve uluslararası yarışmalarından 95 ödül alarak büyük bir başarıya imza atmıştır.

Akbatı yaptığı çalışmalarla 2016 yılında BREEAM In Use - International kapsamında “Excellent” derecesinde sertifika sahibi olmuş, kaynakların doğru kullanımı, iç ortam, sağlığa verdiği önem gibi kriterlerin değerlendirildiği sürecin sonunda sürdürülebilir uygulamalarını bir kez daha tescillemiştir. 2018 yılında BREEAM In Use - International Part 2 (Yapı Yönetimi) kısmı için de “Excellent” derecesini almıştır.

Akasya

Akasya Projesi, Acıbadem’de 121.000 m²’lik bir arazi üzerinde gerçekleştirilmiştir. 1.371 satılabilir ünite ve 80.484 m² kiralanabilir alana sahip AVM’den oluşan projede; Koru, Göl ve Kent olmak üzere üç etap yer alır. 2012 yılı itibariyle Koru,Göl ve Kent etapları yerleşime açılmıştır. Kent Etabında konumlanan Akasya Alışveriş Merkezi 6 Mart 2014 tarihinde faaliyete geçmiştir.

Akasya, keyifli alışveriş deneyimi, zengin sosyal yaşam seçenekleri, doğayla iç içe olmayı sağlayan göllerin enerjisiyle bütünleşmiş yeşil alanları, açık havanın tadını çıkarmak için tasarlanmış birçok keyifli meydanı ve ulaşım kolaylığı ile hem Anadolu yakasının, hem de İstanbul’un en önemli projelerinden biridir.

6 Mart 2014 yılındaki açılışından itibaren, Akasya dünya çapında gerçekleştirilen en prestijli uluslararası yarışmalarda toplam 91 ödüle layık bulunmuştur. Akasya’nın aldığı ödüllerin en önemli ödüllerinden biri ise 2015 yılında alınan ICSC European Shopping Centre Awards’tan alınan New Developments: Large Category ödülüdür.

Akasya Projesi, havuz ve bahçe sulamalarında gri suların kullanılması, yağmur sularının değerlendirilmesi, kat bahçelerinin tasarlanması, enerji verimliliği yüksek HVAC sistemleri kullanımı ve aydınlatma otomasyonları ile elde ettiği enerji verimliliği sayesinde BREEAM Sertifikası aldı. Ayrıca, Akasya 2018 yılında, dünya genelinde 25 ülkede benimsenen bina çevresel değerlendirme sistemi olan BREEAM (Building Research Establishment-Environmental Assessment Method) sertifikasını ‘Mükemmel’ seviyesinde tescilledi.

Akasya’da 10 Haziran 2016’da kapılarını açan Akasya Kültür Sanat - AKS, İstanbul’un kültür sanat sahnesinde yerini, sanatın farklı disiplinlerine yönelik programlarıyla İstanbul Anadolu yakasının en yeni ve keyifli adreslerinden biri olarak almıştır. Yıl boyunca düzenli olarak devam eden programları ile kapalı gişe oynayan tiyatrolar, akustik dinletilerin yanı sıra çağdaş sanat sergilerine, dinletilere ve söyleşilere ev sahipliği yapmaktadır. Ziyaretçilerine keyifli bir alışveriş deneyiminin yanı sıra zengin sosyal yaşam seçenekleri sunan Akasya Alışveriş Merkezi’nin kültür ve sanat dünyasına katkısı ödüller ile de taçlandırıldı. Türkiye’nin önde gelen tiyatro oyunları ve birçok dinletiye ev sahipliği yapan Akasya Kültür Sanat, Direklerarası Seyircileri İstanbul ödüllerinde “Yeni Mekanlar Ödülü”nün ve International Business Awards’ta “Yılın En İyi Ürün ve Hizmeti” kategorisinde Altın Stevie Ödülü’nün sahibi oldu.

Cadde Mağazacılığı

Yatırım kararlarını sektörde öngörülen talepler doğrultusunda alan şirket, ticari gayrimenkul portföyünü genişletmek amacıyla İstanbul’un en gözde caddelerinden biri olan Bağdat Caddesi üzerinde Şaşkınbakkal, Caddebostan, Suadiye ve Çatalçeşme semtlerinde farklı parsellerde gayrimenkul yatırımı yapmıştır. Akiş GYO, cadde mağazacılığındaki ilk işbirliğini Uşaklıgil Apartmanı için Beymen ile yapmış, mağaza 6 Eylül 2017 itibariyle ziyaretçileriyle buluşmuştur.

Akapartman

Akiş GYO, Akapartman ile en prestijli, hayat dolu lokasyonlarda, yenilikçi ve özgün tasarımları, eşsiz mimari özellikleriyle yepyeni yaşam alanlarını hayata geçmiştir. Akapartman Suadiye 1.981 m² toplam inşaat alanı üzerinde, 3+1 ve Dubleks 4+1 konut tipi seçenekleriyle, toplamda 6 adet daireye sahiptir. Yaklaşık 14 kilometrelik alan boyunca şık restoranların, kafelerin, dünyanın en ünlü markalarının yer aldığı, alışveriş ve eğlencenin merkezi Suadiye Bağdat Caddesi üzerinde, yüksek yatırım değerinin yanı sıra panoramik deniz manzarası ve her detayı düşünülmüş özel tasarımı ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Akapartman Suadiye’nin satış ve kiralama süreçleri devam etmektedir.

Yaşam Akademisi

Bir Akiş GYO A.Ş markası olarak Şubat 2015’te hayata geçirilen Yaşam Akademisi, temel sağlık bilgilerinden güzellik önerilerine, kişisel gelişimden, yaşamı zenginleştiren keyifli sohbetlere uzanan içerikleriyle yepyeni bir paylaşım platformu sunmaktadır.

Akiş GYO A.Ş. yaşama ve insana verdiği değeri markası olan Yaşam Akademisi ile projelendirmiştir. Yaşam Akademisi, Türkiye’de bir gayrimenkul firmasının halkı bilinçlendirmek ve toplum gelişimine katkıda bulunmak amacıyla düzenlediği ilk projedir. “Yaşam Akademisi” platformu; ücretsiz olarak kişileri farklı konularda bilgilendirme, bilinçlendirme, deneyimleme fırsatı sunmaktadır.

5 yılda gerçekleşen birbirinden değerli 70 uzman konuk ile 180 özel söyleşi ile 40.000 kişiye ulaşan Yaşam Akademisi, sosyal medya hesapları, web sitesi ve YouTube videoları üzerinden de yaklaşık 100.000 kişiye yaşam için önemli konularda bilgiler sunan özel bir yaşam platformu olma yolunda ilerlemektedir.

Zengin portföyü ile kârlı yatırım fırsatları sunuyor

Değişimlere açık ve dinamik yönetim anlayışıyla gayrimenkul sektöründeki eğilimleri yakından takip eden Akiş GYO, bu bakış açısıyla Türkiye gayrimenkul sektöründe öncülük edecek projeleri hayata geçirmektedir. Türkiye ve dünyada yaşanan toplumsal ve ekonomik gelişmeler ışığında aldığı doğru yatırım kararlarıyla Şirket, gayrimenkul sektörüne yeni konseptler kazandırmaktadır. Kaliteli ve nitelikli yaşam alanlarını hayata geçiren Akiş GYO, gayrimenkul sektöründeki başarısını Akbatı ve Akasya projelerinin uluslararası platformlarda aldığı ödüllerle de tescillemiştir. Yüksek kira getirili, güçlü portföyü ile AKİŞ GYO gayrimenkul sektöründeki öncü konumunu sürdürmektedir.

Sektörler