ahmet-dorduncu.png

2016 yılını tüm dünya genelinde ekonomik, sosyal ve politik açıdan önemli gelişmelere tanıklık ettiğimiz bir yıl olarak geçirmiş bulunmaktayız. Genel çerçevede özetleyecek olursak bu sene, ihracat yaptığımız ülkelerdeki istikrarsızlıklar, Mısır ve Rusya’da yaşanan devalüasyon, 15 Temmuz’da demokrasimize yapılan kalkışma girişimi ve sonrasında derecelendirme kuruluşlarının notumuzu yatırım yapılabilir seviyenin altına düşürmesi gibi pek çok olumsuzluk yaşadık. Öte yandan, OPEC ülkelerinin üretim kısıtına gitmesiyle petrol fiyatlarının toparlanması, Brexit sonrası ekonomik ve siyasi birliklerin varlığının sorgulanması ve ABD’nin seçimler sonrası genişlemeci mali politika stratejisi izleyeceği beklentisiyle gelişmekte olan piyasalardaki dalgalanmalar 2016 yılına damgasını vuran diğer gelişmeler olarak karşımıza çıktı.

Kimya, enerji ve gayrimenkul sektörlerinde faaliyet gösteren bir grup olarak, ülke ekonomisinde yaşanan gelişmeleri ve şirketlerimizin bulunduğu pazarlardaki konumlarını dikkate alarak, daha uzun vadeli stratejiler ışığında yatırımlarımızı gerçekleştiriyoruz. Stratejilerimizi sadece karlılık üzerine değil, sürdürülebilirlik kapsamında katma değerli üretim gerçekleştirmek, ülke ekonomisine uzun vadeli katkı ve insanlarımıza istihdam sağlamak üzerine kuruyoruz. Bu kapsamda odaklandığımız sektörlerde şirketlerimizin büyümesine katkı sağlayacak dikey ve yatay alanlarda organik veya inorganik fırsatları değerlendirmeye devam ediyoruz.

Grup şirketlerimizden Aksa Akrilik, Ak-Kim ve DowAksa için de 2016 yılı tüm büyüme fırsatlarını değerlendirdiğimiz, sürdürülebilir büyüme ve karlılığı odağımıza alarak stratejilerimizi çizdiğimiz bir yıl oldu. Aksa Akrilik iç pazardaki ekonomik ve siyasi belirsizliklerin negatif etkisini kompanse etmek adına ihracat faaliyetlerine ağırlık verirken, diğer tarafta yeni iş alanlarına odaklanarak, yeni pazarlar kazandı ve mevcut pazarlardaki penetrasyonunu artırmaya çalıştı. Hali hazırda 5 kıta da 300’ün üzerinde müşterisine hizmet veren Aksa, 2016 yılında bölgesel risklerin minimize edilmesi amacıyla ihracat pazarlarında daha etkin bir politika izleyerek ihracatın toplam satışlar içerisindeki payını % 40 seviyelerine çıkarttı. Öte yandan geçtiğimiz yıllarda gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarının bir sonucu olarak çıkan kontinu filament ve yanmaz elyaf ürünlerinin (modakrilik) ticari üretimlerine başlandı. Kontinu filament adı verilen ürün, akrilik elyaftan iplik üretim sürecini bypass etme imkanı sayesinde önemli bir maliyet avantajına sahip olup, üstün teknolojik özellikleri ile yüksek katma değerli bir ipliktir. Aksa, bu ürün segmentinde şuan için dünyadaki tek üretici konumundadır. Bununla birlikte yüksek derecede güç tutuşurluk ve yanmaz özelliğine sahip olan modakrilikte ise dünyada bu ürünü üreten birkaç şirketten biridir. Akrilik elyafta triko, halı, döşemelik kumaş, outdoor tente, araç ve tekne tentelerine kadar geniş bir yelpazede ürün gamına hizmet veren Aksa, nihai tüketicide Aksa ürünlerinin bilinirliğini artırmak amacıyla 2016 yılında markalaşmaya gitmiş ve bu kapsamda akrilik elyafın kullanım alanlarına göre oluşturduğu markaları kamuoyuna lanse etmiştir.

Öte yandan kendi elektrik ve buhar enerjisini üreten Aksa, tesisin verimliliğini artırma ve üretimin enerji güvenliğini sağlama çalışmalarını 2017 yılında tamamlamak üzere yeni türbin projesine devam etmektedir.

Kimya sektöründe faaliyet gösteren bir diğer şirketimiz olan DowAksa için de çok önemli bir seneyi geride bıraktık. Zorlu kalite testlerinden geçerek dünyanın en büyük rüzgar türbini üreticilerinden olan bir şirketin tedarikçisi olma konusunda büyük bir işbirliğine adım attık. Bu bağlamda türbinlerin rüzgar kanatları içerisindeki karbon elyaf parçalarını üretmeye başlayacağız. Buna ek olarak, sivil havacılık ve milli güvenlik kurumlarıyla ortaklaşa geliştirdiğimiz karbon elyaflarla savunma sanayisinde stratejik hammaddelerin millileştirilmesi ve dışa bağımlılığı azaltıp, dış ticaret açığının kapatılmasına destek vermeyi amaçlıyoruz. 2015 yılında DowAksa’nın otomotiv devi Ford ile yüksek hacimli otomotiv sektörü uygulamalarına yönelik karbon elyaf geliştirmek için yaptığı anlaşma kapsamında çalışmalara da devam edilmektedir.

Ak-Kim Kimya tarafında ise 2016 yılında kapasite kullanım oranlarımızı gözden geçirerek, tesislerimizden maksimum fayda sağlamak amacıyla hatların kapasitesini artırmaya yönelik yenileme çalışmaları ve downstreamde yeni ürün üretimleri için yatırım kararlarımızı gerçekleştirdik. Dünyadaki trendleri analiz ederek, uzun vadede öngörülen temiz su kaynaklarının yetersizliğine teknolojik bir çözüm olarak geliştirdiğimiz delikli elyaflardan oluşan ultrafiltrasyon modülü üretimimize ve satışlarımıza başladık. Bu alanda Belediyeler, OSB’ler ve özel şirketlerle işbirliği sağlayarak, ciddi bir büyüme planlıyoruz. Grubumuzun entegre tesislere sahip olmasının verdiği avantajı kullanarak, sinerji yaratmak adına Ak-Kim’in, grup şirketlerimizin kimyasal hammadde ihtiyaçlarını karşılamasına ilişkin olarak da yeni projelere adım atıyoruz. Bütün bunlar haricinde ülkemizin üretim maliyetleri ve lojistik açıdan avantajlı olduğu Avrupa pazarında büyümek ve bölgedeki hâlihazırda bulunan müşterilerimize daha iyi hizmet verebilmek adına 2017 yılı ilk çeyreğinde kapanması planlanan inorganik bir yatırım için çalışmalarımız sürüyor. Daha katma değerli ve yüksek know how’lı üretim yapmak için şuan mevcut 80 adet proje ile ilgili olarak da Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor.

2015 yılı başında Ak-Kim’e kazandırdığımız emaye, seramik frit ve diğer kaplama alanlarında üretim faaliyeti gösteren Gizem Frit’in entegrasyonunu ise başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Bu yatırımla beraber Ak-Kim için büyüme potansiyeli çok yüksek bir pazara girmiş olduk. Seramik frite tamamlayıcı ürün olması ve müşterilerimize paket hizmet sunma düşüncesiyle hem organik hem de inorganik ink-jet yatırımları için fırsatları değerlendiriyoruz. Buna istinaden, 2016 yılında başladığımız ve 2017 yılında sonuçlanmasını beklediğimiz Avrupa’da şirket alımı üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Ayrıca, özel uygulama alanlarında ki faaliyetlerimizi de organik yatırımlarla büyütmeyi hedefliyoruz.

Enerji üretiminde sürdürülebilir bir dünya için yenilenebilir enerji stratejimize paralel olarak, Akenerji’ye ait Ayyıldız Rüzgar Santrali’nde geçtiğimiz yıl başladığımız kapasite artırma yatırımlarımızı tamamlamış ve mevcut 15 MW olan kurulu kapasitemizi 28 MW`a çıkarmış bulunmaktayız. Ayrıca, enerji piyasasında, dünyanın ihtiyaçları doğrultusunda önemi günden güne artan enerji verimliliği konusundaki çalışmalarımız da hız kesmeden devam etmekte ve bu alanda kurduğumuz ekiplerle AVM, konut, hastane ve sanayi tesislerine hizmet vermekteyiz.

CEZ ortaklığıyla faaliyetlerimizin sürdüğü Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Sakarya Elektrik Perakende Satış A.Ş.’yi bünyesinde barındıran Akcez’de ise kesintisiz enerji ve müşteri memnuniyeti kapsamında teknoloji ve altyapı çalışmalarımız devam ediyor.

Gayrimenkul tarafında ise Akiş GYO, aynı zamanda hissedarı olduğu Türkiye'nin önde gelen gayrimenkul yatırım ortaklıklarından olan SAF GYO ile birleşerek özkaynak değerini yaklaşık 2,5 milyar TL'ye, toplam varlıklarını ise 4 milyar TL'ye çıkarmıştır. Akiş GYO, bu birleşmeyle Türkiye'nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklıklarından birisi konumuna ulaşmıştır. Bunun haricinde, AVM yatırımlarının belli bir doygunluğa ulaşmasına bağlı olarak yeni bir iş modeli olan cadde mağazacılığına yaptığı yatırımların 2017 yılında faaliyete geçmesi planlanmaktadır. Konut geliştirme alanlarında da projeleri devam etmektedir.

Bilişim tarafında ise teknoloji şirketimiz Aktek, günümüz dünyasında önemli bir kavram olarak karşımıza çıkan Sanayi 4.0 ve dijital dönüşüme uyum kapsamında, uluslararası bir teknoloji danışmanlık şirketi ile ortaklaşa bir çalışma yürütmüştür. Bu çalışma kapsamında, grup şirketlerimizin dijitalleşme endeksine göre bulunduğu konumları ve geliştirilmesi gereken üretimsel ve operasyonel süreçlerini yakından takip ederek, gereken aksiyonların alınması konusuna öncelik verilmiştir. Bu sayede şirketlerimizde dijital dönüşüme uyumun hızlı bir şekilde gerçekleştirilip, grubumuzun üretim, operasyon, tedarik ve nakliye süreçlerini inceleyerek, bu alanda sunacağı ürünlerle grubumuzun ve ülke sanayisinin üretim verimliliğinin arttırılması hedeflenmektedir.

Akkök Holding olarak, hem ülke, hem de bağlı olduğumuz coğrafyalar açısında zorlu geçen bir yılı daha başarı ile tamamladık. 2016 yılında yaptığımız 704 milyon TL tutarındaki yatırım ile ülkemiz için daha katma değerli bir ekonomi yaratmak ve istihdam sağlamayı amaçladık. Bu başarılarımızın önümüzdeki yıllarda da artarak devam edeceğine inanıyor, 2016’nın başarılı bir yıl olmasında emeği geçen tüm çalışanlarımıza, iş ortaklarımıza, hissedarlarımıza ve paydaşlarımıza içtenlikle teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,
Ahmet C. DÖRDÜNCÜ
İcra Kurulu Başkanı